Vladimír Janeba

Vladimír Janeba

třídní učitel, učitel matematiky
vladomir304@gmail.com

Během studia na gymnáziu ve Vysokém Mýtě mě začala bavit matematika a informatika. Účastnil jsem se mnoha mimoškolních soutěží a v roce 2016 s vyznamenáním odmaturoval – mimo jiné i ze třech matematik a informatiky. I proto jsem se rozhodl studovat informatiku v Brně na VUT. Moje očekávání se ovšem nesetkalo s realitou, a tak vysokou v prosinci ukončuji. Zároveň se také seznamuji s (mojí teď již ženou) Zuzanou.

Zažíváme spolu bydlení v maringotce (8m2), zúžený prostor pro nás byl nejenom zkouškou odvahy, ale i partnerskou terapií, a zde vzniká mé motto: „Míň věcí, víc zážitků“. Všechny volné chvíle trávíme v přírodě s batohem na zádech, nebojíme se spaní pod širákem, ani lezení po skalách.

Dobrovolničíme také v táborovém centru, jezdíme na pobyty s Dobrou rodinou, kde připravujeme program pro pěstounské děti. Práce s dětmi mě naplňuje a tak si podávám přihlášku na VOŠ do Litomyšle i na vysokou školu do Olomouce obor Speciální pedagogika. Bohužel se opět nesetkává moje očekávání s realitou. Zjišťuji, že mi nevyhovuje systém státního školství a nechci být jeho součástí, zároveň také zjišťujeme, že budeme tři. Přerušuji tedy studium a se ženou se pouštíme do stavby slaměného domečku svépomocí. Na jaře 2019 se stěhujeme i s malou Tamarkou. A také se od známých doslýcháme o ZŠ Na rovině v České Třebové. Škola nás zaujme, a tak se účastníme Férové snídaně, kde se seznamujeme s učiteli i zřizovateli. V říjnu 2019 letíme na Mallorku, kde již všichni tři přecházíme severní stranu ostrova. V listopadu navazujeme spolupráci se ZŠ Na Rovině, snažíme se během pátečního projektu dětem zprostředkovat naše zážitky z vysokohorské turistiky.

Prostředí, děti i styl výuky ve škole je mi velice sympatický, chodím na náhledy do hodin a se začátkem nového pololetí nastupuji jako asistent pedagoga. Asistuji při matematice, českém jazyce, angličtině i projektu. Pozoruji, zapojuji se, nasávám atmosféru. Učím i projektovou výuku – informatiku a pracovní činnosti. Účastním se montessori seminářů paní MVDr. Evy Štarkové, kde mám možnost seznámit se s montessori přístupem nejen v matematice. Nastupuji na VŠ do Brna – Pedagogická fakulta – Učitelství 1.stupně (Masarykova univerzita).

Vzdělání:

2020                Masarykova univerzita Brno, Pedagogická fakulta – Učitelství 1.stupně

2017-2018        Vyšší odborná škola pedagogická Litomyšl – obor Speciální pedagogika

2017-2018        Univerzita Palackého v Olomouc, obor Speciální pedagogika – Intervence

2016-2017       Vysoké učení technické v Brně, obor informatika

2013-2016     Gymnázium Vysoké Mýto

Doplňkové vzdělání / kurzy:

2020                Montessori kurz – MVDr. Eva Štarková – Geometrie, mateřský jazyk, montessori filozofie

2020                Montessori kurz – MVDr. Eva Štarková – oblast aktivity každodenního života, senzomotorický materiál

2017                Kurz asistenta pedagoga – NIDV

2017                Dítě, poruchy chování a pozornosti, rodiče a škola (vzdělávací akce)

2004-2016      ZUŠ Choceň – výtvarný obor


Dobrovolné pedagogické působení  

2017                Dobrovolná praxe v MŠ Kaštánek Choceň (po dobu dvou měsíců)

2016-2017        Dobrovolná činnost na víkendových akcích pořádané organizací Dobrá rodina

Jazykové znalosti:

Anglický jazyk B2

Německý jazyk A2